Управління охорони здоров'я Рубіжанської міської ради

Каталог статей


 ПАЛІАТИВНА ТА ХОСПІСНА ДОПОМОГА

Щорічно в другу суботу жовтня світова спільнота відзначає Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги.

Цього року Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги буде відзначатися 12 жовтня.

Паліативна допомога - це комплексний підхід, метою якого є забезпечення якості життя пацієнта з невиліковними захворюваннями та членів його сім'ї шляхом попередження і полегшення страждань. Завдяки ранньому виявленню і правильній оцінці проблем, які виникають, а також проведення адекватних лікувальних заходів при больовому синдромі та інших розладах життєдіяльності, надання психосоціальної і моральної підтримки.

Хоспісна допомога - це одна з моделей надання паліативної допомоги. У багатьох країнах хоспісом називають установи, де невиліковні хворі можуть отримувати професійну спеціалізовану і багатопрофільну допомогу.

Перша згадка слова «хоспіс» (з латинської - притулок захист) знайдено в письмових свідченнях середньовіччя. Свою сучасну значення це слово набуло в 1842 році, коли в м Ліон (Франція) було засновано перший заклад для безнадійно хворих на рак. В Україні перші хоспіси з'явилися у Львові, Івано-Франківську та Коростені (Житомирської області).

Зараз в усьому світі створено безліч хоспісів, в тому числі спеціалізованих: онкологічні, неврологічні, для хворих на СНІД, для дітей, і іншими захворюваннями на стадії, коли лікування неможливо.

Головний принцип - від якого захворювання пацієнт ні страждає і яким би важким це захворювання не було, які б кошти не були використані для його лікування, завжди можна знайти спосіб підвищити якість життя хворого в дні, що залишилися. Поняття «якість життя» носить вкрай індивідуальний характер. Для одних людей на перший план виходять фізичні прояви захворювання, для інших - порушення повсякденної активності під впливом хвороби. Фундаментом паліативної та хоспісної допомоги є повага унікальних індивідуальних особливостей кожної людини, а це, зокрема, виражається в наданні найкращої медичної допомоги, щоб дати людям кращі шанси на повноцінне життя.

Паліативна допомога не допускає евтаназію і самогубство за посередництва лікаря. Прохання хворих про евтаназію або думка про самогубство означає те, що людина страждає, а значить, паліативна допомога надається не в повному обсязі.

Паліативна допомога є одним з основних прав людини. Відповідальність за побудову ефективної системи паліативної допомоги несуть держава, громадські інститути і органи охорони здоров'я.

У Луганській області з 2008 року працює відділення паліативної допомоги в комунальному підприємстві «Кремінське РТМО», в цьому році відкрилося відділення в комунальному підприємстві «Троїцьке РТМО», є надії відкрити відділення в «Новопсковському РТМО», «Попаснянському РТМО» і «Станично - Луганському РТМО ».

Говорити про страждання тяжкохворих людей, про смерть - не прийнято, але одного разу кожна сім'я стикається з відходом близьких. Допомогти їм не відчувати болю - в наших силах.